Nowe książki w naszej bibliotece ze środków Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - 2014

Nauczyciele Bibliotekarze

mgr Ilona Kowalik

mgr Izabela Kaszuba

e-mail: biblioteka@sp24bielsko.pl

Godziny pracy Biblioteki

Poniedziałek:
09:30 - 11:30
12:30 - 14:30

Wtorek:
8:30 - 13:30
14:15 - 15:30

Środa:
9:30 - 15:30

Czwartek:
8:30 - 14:30

Piątek:
8:30 - 11:30
12:30 - 13:30

Codziennie, w godzinach popołudniowych zapraszamy uczniów do biblioteki w celu odrabiania zadań domowych. Służymy radą i pomocą. Zachęcamy także do korzystania z Centrum Informacji Multimedialnej.

Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów do korzystania z wypożyczalni, w której znajdują się nie tylko lektury obowiązujące w klasach I - VI, ale także ciekawe pozycje z klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej (w ostatnim roku do naszej biblioteki zakupiono ponad 300 książek, głównie nowości wydawniczych). Zapraszamy także do czytelni, gdzie można porozmawiać i podyskutować z koleżankami i kolegami o przeczytanych książkach, a także poczytać ciekawe artykuły z prenumerowanych w bibliotece czasopism.

W ramach pracy biblioteki prowadzone są następujące działania:

Koło Czytalskiego – w czasie spotkań nauczyciel i dzieci głośno czytają wybrane książki, następnie omawiają przygody bohaterów, odgrywają krótkie scenki i wykonują do nich ilustracje;

Całoroczny Konkurs Pięknego Czytania – uczniowie przedstawiają swoje ulubione książki, zachęcając kolegów do ich przeczytania;

Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom - codziennie czytamy 20 minut;

Centrum Multimedialne – uczniowie mogą korzystać z komputerów przy odrabianiu prac domowych, przy rozwiązywaniu zadań konkursowych, redagowaniu opowiadań i drukowaniu informacji z Internetu, mogą także korzystać z gier dydaktycznych utrwalających wiedzę i rozwijających zainteresowania, mogą rozwiązywać zadania matematyczne w programie MATLANDIA, jak również sprawdzić swoje umiejętności polonistyczne w programie WŁADCA SŁÓW;

Nauczyciele bibliotekarze służą pomocą przy odrabianiu zadań domowych

i korzystaniu z Centrum Multimedialnego.

Spotkania z autorami książek dla dzieci młodzieży - cykliczne spotkania z panią Renatą Piątkowską

Konkursy recytatorskie - uczestnicy prezentują wiersze wybranych autorów przed uczniami wszystkich klas,

Konkursy plastyczne - tematy związane są z wydarzeniami szkolnymi

i środowiskowymi np. Dzień Pluszowego Misia, Festiwal Książki, Święto Patrona Szkoły, rok Henryka Sienkiewicza

Współpraca z innymi bibliotekami:

-  Książnicą Beskidzką i jej filią w Mikuszowicach Krakowskich

- Biblioteką Pedagogiczną.

Nasza biblioteka jest miejscem przyjaznym dla ucznia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: dobrą książkę, ciekawe czasopismo, ciszę i spokój przy odrabianiu zadania, interesujące gry  i quizy dydaktyczne, przyjazną i miłą atmosferę.

Od września bieżącego roku nasza szkoła uczestniczy

w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, który realizowany jest pod patronatem Biblioteki Narodowej.

W ramach tego projektu szkolna biblioteka podjęła współpracę

z filią Książnicy Beskidzkiej w Mikuszowicach Krakowskich.

Główny cel tej  współpracy to propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców dzielnicy. W ramach akcji organizowane będą:

Wspólne imprezy czytelnicze

Lekcje biblioteczne

Konkursy i wystawki czytelnicze

Bielski plebiscyt na najlepszą książkę dla dzieci

Uczniowie mają także możliwość korzystania ze zbiorów  mikuszowickiej biblioteki  na terenie szkoły, która  w ramach współpracy oferuje  klasykę literatury dla dzieci i młodzieży np.:

„O wróbelku Elemelku”

„Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”

„Legendy warszawskie”

„Tomek w krainie kangurów”

Oraz nowości wydawnicze:

„Duch starej kamienicy”

„Dynastia Miziołków”

Seria przygód „Dziewczynka z Szóstego Księżyca”

Więcej informacji o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2014 na stronie internetowej Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej pod adresem:

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Z wypożyczalni i czytelni mają prawo korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.

Każdy czytelnik zobowiązany jest zapoznać się regulaminem biblioteki.

Uczniowie mogą korzystać z biblioteki po skończonych lekcjach lub w trakcie długiej przerwy, a nauczyciele w godzinach podanych w rozkładzie.

W bibliotece należy mówić szeptem.

Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć trzy książki na okres jednego miesiąca.

Jeżeli czytelnik nie przeczytał książek może prosić o przedłużenie.

W razie zagubienia lub zniszczenia książki czytelnik zobowiązany jest do odkupienia takiej samej książki.

Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone do 15 czerwca każdego roku szkolnego.

Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko na miejscu.